Jaroměřský kros 2014

V neděli se v krásném areálu pevnosti Josefov konal atletický přespolní běh – závod v terénu, kterého se účastní děti, mládež, dospělí i senioři. Letošní závod přilákal na 360 závodníků. Soutěžilo se v běžeckém poháru Iscarex, Přeboru Královéhradeckého kraje v přespolním běhu a Přeboru České republiky ČOS (České obce sokolské).

Neděle 13.4.2014 přivítala účastníky již IV. ročníku závodu poněkud nevlídným počasím.  Přesto se už před 8.hodinou před pořadatelským stánkem městnalo dost nedočkavých a natěšených sportovců všech věkových kategorií. Zápal pro sport sálal ze všech příchozích. Běh malebným prostředím historického areálu pevnosti Josefov si totiž velmi rychle vybudoval mezi sportovci svou tradici. Snad pro onu magickou kombinaci dobové atmosféry a zajímavou členitost přírodního terénu. Snad pro své kvalitní logistické a organizační zvládnutí pořádajícího TJ Sokol atletika Jaroměř, který se navíc snaží každoročně program obohatit o nové pestrosti a zajímavosti. Snad pro svého vskutku sportovního ducha, kdy se velmi příjemně propojuje veselost s odhodláním, ducha, který vyvěrá s motta: závod pro všechny, kteří běhat chtějí. Snad pro…Těžko říci. Nicméně faktem zůstává, že atmosféra v josefovském „dolíku“ bývá nezaměnitelná. Letos tomu nebylo jinak.

Registrace sportovců probíhala velmi hladce a rychle, neboť předem online přihlášení sportovci měli už připravené obálky se svým startovním číslem (dokonce zcela nově i se svým jménem!), čipem od firmy Irontime a příslušným instrukcemi. Zbývalo pouze si čip správně připevnit nad levý kotník a pak už jen vyčkat na výstřel startovní pistole. Tedy někteří nedočkavci sebou cukali už při výstřelech z jiného náčiní. Bylo jím dělo obsluhované dobově vystrojenými vojáky, které svým výstřelem zahájilo sportovní klání a pak předjímalo některé ze závodů. Pro diváky povedená atrakce!

V úvodu hlavní pořadatel a ředitel závodu pan Pour předal slovo panu Františkovi Vrabcovi místostarostovi obce Jaroměř, který popřál štěstí účastníkům závodu, zazněla ona rána z děla a na trať se vydali první dětští závodníci. V jejich závodě je podporovalo již smějící se sluníčko.
Závodní tratě byly jako každoročně různě dlouhé a s odlišnou náročností, tak aby si na své přišli závodníci všech věkových kategorií. Velmi vážně a zábavně zároveň byl pojat i závod nejmenších, pod 7let. Dětičky běžely 100m a letos si, stejně jako starší závodníci, mohly připnout čip! Hrdost v očích většiny z nich neznala mezí.
Druhým rokem startoval tzv. Lidový běh, kde si mohl zaběhat opravdu kdokoli. Udělal tak něco pro své zdraví, zároveň ale i podpořil blaho druhých. Výtěžek startovného byl totiž příspěvkem pro vložený závod handicapovaných dětí, resp. na odměny pro ně. Běhu dětí s handicapem se letos účastnilo téměř 30 dětí. Do závodu se vrhly s vervou a běžely s opravdovým nasazením.

Od samého rána účastníkům jejich sportovního ducha a adekvátní dávku bojovnosti posiloval řízný rock kapely Whatrock. O doprovodný program pro děti zajišťovalo Hitrádio Magic. O zábavu a občerstvení diváků i sportovců bylo tedy postaráno výborně. V průběhu dopoledne navíc aprílové počasí předvedlo svoji pozitivnější verzi, ustal deštík a nastoupilo pravé krosové počasí s pohodovou teplotou i slunečními paprsky.

Hlavní závod mužů a žen odstartoval ve 13 hodin. Na trasu se vydalo přes třicet žen a asi padesátka mužů. Vítězem letošního ročníku Jaroměřského krosu se stal atlet novoměstského Sportovního klubu Dominik Sádlo. Mezi ženami byla nejrychlejší Táňa Metelková ze Sokola Hradec Králové.

V rámci letošního udílení cen opět překvapili organizátoři originálními keramickými poháry z dílny keramiky paní Neufussové ze Střední odborné školy v Jaroměři.

Úspěchy Jaroměře najdete snad v každé kategorii a podrobně je můžete prostudovat na nových webových stránkách závodu www.jaromerskykros.cz nebo na facebook.
Celá akce byla organizována s podporou TJ Sokola Jaroměř, Města Jaroměř, Královéhradeckého kraje a dále firem Profiinstal Jaroměř, Pekárny Lično a Danone.

D.Jakubská

Příspěvek byl publikován v rubrice Jaroměřský kros, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.